Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Testík samsonu áčka - fotoblog

13. 06. 2019 9:23:59
Co může člověk čekat od fotoaparátu v mobilu střední třídy. K tomu pár fotek v mé oblíbené symetrii.

Předem říkám, že nejsem nadšenec do spotřební elektroniky a tuto pseudo-recenzi jsem napsal jen proto, abych k fotkám níže přidal nějaký text a aby můj blog úplně neusnul.

Už jsem uvažoval o zrcadlovce, ale jak jsem líčil v článku o mé cestě do Říma, můj mobil skončil na dně záchodovém a bylo nutné si zakoupit nový s přihlédnutím na vodě odolnost a fotoaparát. Obchodní strategie je taková, že levněji člověk sežene přístroj buď s jednou nebo druhou vlastností a za všechny si musí připlatit. Vodě odolnost jsem dal stranou a zaměřil se na foťák. Zlákaly mne Leica čočky na Huawei, dokonce jsem přitlačil k původně plánované ceně a koupil si verzi Pro. Trochu se mi nelíbila vystouplost oněch čoček, ale byl jsem zvědavý na proklamované večerní snímky. Doma jsem hledal otvor na SD kartu, která potopu přežila a nenašel. Prostě vyšší verze Huawei mají jen předinstalovanou vnitřní paměť, takže s nenadálým odchodem telefonu odejdou i všechna data včetně telefonního seznamu.

Zřejmě se dnes počítá s tím, že vše rovnou ukládáte někam on-line. To si ale strčte někam, holenkové. Já nebudu kamsi ukládat kvanta fotek, platit kvůli tomu data a pak je těžce loadovat zpět. Obvykle dělám více fotek najednou, přetáhnu je do kompu, výběr udělám na velké obrazovce, kde jsou rozdíly jasně patrné a ostatní vyhodím. Hotovo během chvilky.

Huawei jsem tedy záhy vyměnil za Samsung (čti samson :)). A podle toho, co se teď dovídám ze zpráv, dobře jsem udělal. Jeho uživatelské prostředí je příjemné, odemykání otiskem palce ze strany velmi pohodlné a rychlé, displej a přehrávání medií výtečné, akorát mi nefunguje screenshot přejetím hranou dlaně a mačkání dvou tlačítek chce trochu cvik (funkce není v rychlých volbách).

Rozlišení a barvy jsou velmi dobré. Povedené snímky už snesou být na tapetě. Samozřejmě na hloubku a světlo zrcadlovky to nemá. Nějaké mistrovské snímky s tím člověk nepořídí, ale na webíčkování dobré. Sníženou viditelnost to špatně snáší. Samsung má rád hodně světla.

Širokoúhlé snímky jsou efektní. Dokonce to mělo funkci opravy prohnutí (rybí oko), které v širším záběru zákonitě vzniká.

Říkám mělo, protože po týdnu nastala aktualizace softwaru, pozadí ve fotoaparátu se z bílého změnilo na černé, což je plus, ale zmizela ona funkce opravy prohnutí. To jaksi nepotěšilo. Přibyla funkce focení jídla se zaostřením na střed. Joj, k tomu se raději nebudu vyjadřovat, ale chápu, že (většinou) nějaké slečny mají tendence si jídlo před jeho konzumací vyfotit a pak s tím operovat kdesi na instagramu, kde to zaujme jiné slečny, jejichž oblíbenou činností je rozdávat "lajky" na netu. Nastavení "Pro" nebo "Krása" vůbec nechápu, snímek se jejich volbou prakticky nemění. Vypadá to jen jako šalba v duchu: Čím více funkcí, tím více cool. Poznáte rozdíl? (snímky za vrchního umělého, ale vydatného osvětlení. Třetí je nepatrně zelenější).

Funkce hyperčas, pomalý a superpomalý záběr (několikavteřinové video) možná někdo využije, ale pro mě je to jen znepřehlednění výběru a vcelku bych u podobných aplikací uvítal, kdyby někoho napadlo vytvořit volbu nastavení, kde si člověk může vybrat viditelné jen ty funkce, které ho zajímají.

Funkce živé zaostření také není žádné terno. Oproti jiným mobilům, kde si ohniskovou vzdálenost volíte sami ručně, ji zde máte předurčenou a musíte mobil dát do určité vzdálenosti. Výsledek je potom i tak pofidérní. Jeden z dvaceti pokusů se možná povede. (Dole jsou dva kousky jakžtakž).

Panoramatický snímek si zachová vcelku dobré rozlišení (níže půlka snímku). Problém je spíše s editací zde, neboť snímky mohou mít jen omezenou velikost a datový objem, takže prakticky všechny se musí upravit. (Nebyla dříve zde automatická úprava velikosti součásti editoru?).

Ikonky aplikací updatem softwaru změnily své barvy. Proč? Komu třeba vadilo, že ikona foťáku byla modrá a teď musí být červená? Kdo se tímhle živí. Není týden, aby člověk něco nehledal nebo neřešil, protože to není tam, kde to bylo, nevypadá to, jak to vypadalo a nefunguje to tak, jak to fungovalo. Pravděpodobně by dotyční vývojáři neměli co na práci nebo že by měli na srdci naši duševní pohyblivost a nutili nás takto, abychom mentálně nezpohodlněli?

Níže pár snímků tématicky: lidé, zvířata, květiny, město, předměty. Krajinu jsem si ponechal pro následující fotoblog z mých výšlapů do okolí.

Lidi bez jejich svolení nefotím, takže tu mám dvě selfie-neselfie.

Zrcadlový fraktál pořízený u jedné sklářské lidové tvořivosti v Polevsku.

Velké zrcadlo pod libereckým klášterem

Neko

Junáci v ne příliš dobré náladě. Asi tuší, že většina z nich bude viset po kouskách na háku.

Jizerská květena

Sakury u domu kultury

Kdesi v Ruprechticích nebo v Pavlovicích. Kdo ví?

Depo s Babylonem v pozadí za ostrého zapadajícího slunce (nepřibarveno).

Hudební škola

Tento snímek se vcelku povedl (až na toho mameluka v levém dolním rohu). Dobré světlo, prázdné náměstí bez různých atrakcí, jarmarků či filmového štábu se sejde málokdy.

Plechová fontánka u Fóra (mimo provoz).

Před galerií Lázně.

Červený a žlutý.

U kostelíku v Polevsku. Hrobečky obvykle nefotím, ale zaujala mne symetrie náhrobků a okének.

Výhled z mého okna na večerní Liberec

Závěrem: Jo..., fotí dobře. Za dobrého světla to dělá snímky, o kterých se nám před lety ani nesnilo.

Tedy, trochu jsem ty snímky v Zoneru polechtal, ale dnes jde spíš o to, aby výstup z aparátu byl dobře upravitelný.

---------

Pozn.: Všechny použité snímky jsou mé vlastní (Samsung Galaxy A7)

Autor: Vítězslav Janáček | čtvrtek 13.6.2019 9:23 | karma článku: 8.35 | přečteno: 180x

Další články blogera

Vítězslav Janáček

Rychlokurs korejštiny na cesty

Základy písma Hangul a ultralehké základy gramatiky ve zkratce zarámované do fotografií převážně moderní architektury Seoulu.

4.11.2019 v 10:37 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 617 | Diskuse

Vítězslav Janáček

Turistou v Jižní Koreji

Neočekávaná cesta do korejské metropole Seoulu, Bukhansan parku a Soraksan Parku. Pastva pro oči i jazýček.

5.10.2019 v 13:40 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 420 | Diskuse

Vítězslav Janáček

Guggenheim muzeum a další objekty baskického Bilba

Baskové potažmo Španělé, co se týče architektury nešetří odvahou, nebojí se barev ani bizarnějších útvarů.

18.7.2019 v 9:41 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 195 | Diskuse

Vítězslav Janáček

V zemi Basků - cesty po okolí Bilbaa (fotoblog)

Moře, útesy, hory, odvážná městská architektura, tak by se dalo charakterizovat Bilbao a jeho okolí - Bermeo, Gaztelugatxe, Bakio, Portugalete, Santurtxi, Alonsotegi, Getxo, Sopelana

14.7.2019 v 15:20 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 265 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Dana Adámková

Chci život prožít

Člověk si musí někdy udělat radost. Ona ta práce potom více baví, když se umíme odměnit. Vlastně i zabavit, najednou vidíme tolik krásy, kolem sebe. Fotografování je super koníček.

26.5.2020 v 17:00 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 466 | Diskuse

Soňa Pražáková

Bez roušky v Srbsku

Zavřené hranice, maskování před světem, denní zásoba "opravdu unikátních mediálních zpráv." Pud sebezáchovy se v nás ozýval stále silněji. Člověče, dělej se sebou něco. Prchni. A tak se prchlo tentokrát do Srbska.

25.5.2020 v 19:38 | Karma článku: 18.06 | Přečteno: 352 | Diskuse

Pavel Kynčil

Jaro na louce.

Jaro je opravdu krásné, ale kromě šlechtěných květin jsou krásné i ty na loukách a v lesích. A protože se mi luční kvítí líbí,

24.5.2020 v 21:41 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 187 | Diskuse

Veronika Foglová

Květinkový ráj

Kolem mě teď všechno kvete jako o život, a je moc krásné zachycovat ty kvetoucí rostlinky a keře, z nichž mnohé uvidíme kvést zase až za rok.

24.5.2020 v 19:02 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 186 | Diskuse

Irena Knorrová

Cesta na střechu Brd

Kdo chce pokořit nejvyšší vrchol Brd, pověstný Tok, musí ujít nejméně 15 km a zdolat převýšení cca 300 m. Pak ale stane na místě ještě nedávno prakticky nepřístupném, kam noha civilisty nesměla vstoupit téměř po celé století...

24.5.2020 v 18:00 | Karma článku: 21.40 | Přečteno: 409 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 556

Tadá...

Najdete na iDNES.cz